Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater

SSD-enheten är intern, rymmer 16 GB och är snabbare än en HDD-disk. M.2 är formfaktorn på SSDn.
Det är köpläge! Priserna är för närvarande 117 kr lägre än genomsnittet.
Prova flexibla betalningar med
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Intel Optane SSD MEMPEK1W016GAXT 16GB är 342 kr, vilket är det billigaste priset just nu bland 3 jämförda butiker.
Det blir lätt att man fyller sin hårddisk och då kanske det är dags för en ny intern SSD. Produktens läs- och skrivhastighet ligger på 900 MB respektive 145 MB. Den rymmer bara upp till 16 GB så du får välja ut det viktigaste du vill lagra på den.
Uppgradera din befintliga lagring till denna SSD och du får en strömsnålare och tystare hårddisk än t.ex. en HDD-disk. Lagringskapaciteten ligger på 16 GB och har en läs- och skrivhastighet på 900 MB respektive 145 MB.
Sammantaget är Optane Memory-MEMPEK1W016GAXT-16gb en SSD med bra egenskaper. Om du prisjämför den här SSDn på PriceRunner ser du att det lägsta priset för närvarande är 342.00 kr. Det är också en av de allra mest populära modellerna. Den har ett högt snittbetyg på 4,52 av 5 och alla dess funktioner gör den till ett bra köp.
Jämför:
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Intel Optane SSD MEMPEK1W016GAXT 16GB |
| Märke | Intel |
Trådlöst | |
| Wi-Fi | Nej |
Interna Anslutningar | |
| M.2 formfaktor | 2280 |
Mått | |
| Vikt | 40.0 g |
| Höjd | 1.5 mm |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2017-05-24 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Storlek | 16 GB |
| Slumpvis läsning 4KB (max) | 190000 IOPS |
| Slumpvis skrivning 4KB (max) | 35000 IOPS |
| MTBF (medeltid mellan fel) | 1600000 tim |
| Typ | SSD |
| Läshastighet | 900 MB/s |
| Gränssnitt | PCIe Gen3 x2 NVMe |
| Placering | Intern |
| Skrivhastighet | 145 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 182 TB |
| Formfaktor | M.2 |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .