Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater
.jpg)
Det här är en klocka från Seiko som har män som sin främsta målgrupp. Klockan går inte på batterier, utan är självuppdragande. Den är så pass vattentålig att du kan bada med den.
Prova flexibla betalningar med
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Seiko Prospex (SPB143J1) är 16 998 kr, vilket är det billigaste priset just nu hos 1 butik.
En herrklocka från klassiska Seiko som är automatiskt driven, vilket betyder att den vrider upp sig själv helt utan batterier. Klockan är tillräckligt vattentät för att kunna hålla koll på tiden även några meter under ytan. Armbandet är gjort av rostfritt stål och är silverfärgat. Den tjusiga boetten har en tjocklek på 13 mm och urtavlans diameter ligger på 41 mm.
Vattenskydd på klockor kan vara lurigt och missvisande. Klockors vattenskydd anges i meter och ATM som står för atmosfärer. Den här klockan har märkningen 20 ATM (200m), det betyder att den klarar av att användas för professionell dykning.
En tumregel när det kommer till storlek på klockor är att de helst inte ska gå utanför handleden, därför kan det vara bra att mäta sin egen handled innan man bestämmer sig. Just den här modellen har en urtavla med diameter på 41 mm, vilket får räknas som en medelstor klocka.
Prospex (SPB143J1) är en mekanisk automatisk klocka. Mekaniska klockor drivs av en fjäder som vrids upp och får klockan att gå. Att den är automatisk betyder att fjädern i urverket dras upp på egen hand med hjälp av rörelserna som sker när du bär klockan på handleden.
Sammantaget är Prospex (SPB143J1) ett riktigt fint armbandsur med bra egenskaper. Om du prisjämför den här produkten på PriceRunner så ser du att den just nu har ett lägsta pris på 16998.00 kr. Priset är över genomsnittet för kategorin, vilket i kombination med alla funktioner och material gör den här modellen till en premiumprodukt.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Seiko Prospex (SPB143J1) |
| Märke | Seiko |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Safir |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Rostfritt stål |
Mått | |
| Diameter | 41.0 mm |
| Tjocklek | 13.0 mm |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2020-09-28 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Viklås |
| Målgrupp | Herr |
| Serie | Seiko Prospex |
| Typ av visare | Analog |
| Färg urtavla | Grå |
| Vattenskydd | 20 ATM (200m) |
| Indextyp | Index (utan siffror) |
| Armbandsfärg | Silver |
| Boettfärg | Silver |
| Funktioner | Självlysande, Datumvisare |
| Tidsformat | 12 timmar |
| Drift | Automatisk |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .