Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater

Det är inte mycket som skiljer iPhone 15 Plus från "vanliga" iPhone 15, utan det är den större displayen som gör den stora skillnaden.
Prova flexibla betalningar med
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Apple iPhone 15 Plus, 256GB Pink är 11 512 kr, vilket är det billigaste priset just nu bland 8 jämförda butiker.
Att avgöra vilken version av iPhone 15 som passar dig bäst kan verka lite komplicerat. För att förenkla det: Den största skillnaden mellan iPhone 15 och iPhone 15 Plus är skärmstorleken (6,7 tum jämfört med 6,1 tum). Det betyder att om du ofta använder din telefon för att titta på filmer, sport eller TV-serier, kan iPhone 15 Plus vara det bättre alternativet, eftersom den har en större skärm som är mer lämpad för sådana aktiviteter.
Det är vanligt att de billigare varianterna i varje iPhone-generation är utrustade med olika chips jämfört med sina mer kostsamma syskon. Medan iPhone 15 Pro och Pro Max är försedda med det nya A17-chippet, så har de övriga modellerna i iPhone 15-serien A16-chippet, som först introducerades med iPhone 14 hösten 2022. Det är dock viktigt att notera att A16-chippet i sig är mycket kapabelt och kanske inte är en så betydande kompromiss som det kan verka vid första anblicken.
Om storleken på lagringsutrymmet är av någon större vikt för dig så kan det vara värt att notera att just den här varianten har ett lagringsutrymme på 256 GB. Detta bör de allra flesta klara sig på ganska länge, men om det ändå upplevs som något snålt så går det utmärkt att komplettera med någon form av molntjänst, till exempel Apples egna iCloud.
Det finns många fiffiga funktioner i iPhone 15 och vi är säkra på att du skulle bli nöjd. Just nu är det lägsta priset 11512.00 kr, men om du planerar att beställa telefonen på nätet så kan det vara en god idé att jämföra fraktalternativ mellan olika återförsäljare.
Jämför:
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Apple iPhone 15 Plus, 256GB Pink |
| Märke | Apple |
Serie | |
| Serie | Apple iPhone 15 |
Specifikationer | |
| Färg | Rosa |
| Tillverkarfärg | Pink |
| Skärmstorlek | 6.7 " |
| IP-klass | IP68 |
| Seniortelefon | Nej |
| Material (skal) | Aluminium, Glas |
| Lanseringsår | 2023 |
| Operativsystem | iOS |
| Energiklass | B |
Kommunikation | |
| 4G | Ja |
| Hybridhållare för SIM | Nej |
| GPS | Ja |
| 5G frekvensområde | mmWave, Sub-6 GHz |
| SAR-värde | 1.12 W/kg |
| SIM-kort | Nano-SIM, eSIM |
| 5G | Ja |
| Dubbla SIM-kortsplatser | Ja |
Kamera | |
| Antal kameror fram | 1 |
| Antal kameror bak | 2 |
| Optisk bildstabilisering (OIS) | Ja |
| Videoupplösning (max) | 4K |
| Inbyggd kamera | Ja |
| Kameraupplösning | 48.0 MP |
| Bildhastighet (max) | 240fps |
| Kameraupplösning (fram) | 12.0 MP |
| Blixt/Lampa | Ja |
| Främre kamera | Ja |
Anslutningar | |
| Anslutningar | USB-C |
| Minneskortsläsare | Nej |
Funktioner | |
|---|---|
| Vikbar | Nej |
| Stöttålig | Nej |
| Egenskaper | Stereohögtalare |
| Vattentålig | Ja |
| Inbyggda sensorer | Barometer, Närhetssensor, Gyroscope/Accelerometer, Ansiktsigenkänning |
Skärm | |
| Pekskärm | Ja |
| Sekundär skärm | Nej |
| Display-typ | OLED |
| Skärmupplösning | 1290x2796 |
| Pixeltäthet (PPI) | 460 |
Lagring | |
| Internminne | 256GB |
Minne | |
| RAM | 6 GB |
Processor | |
| Processorkärnor | Hexa Core |
| System on Chip (SoC) | Apple A16 |
| Processorhastighet | 3.46 GHz |
Trådlöst | |
| NFC | Ja |
| Wi-Fi standard | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Bluetooth-version | 5.3 |
Strömkälla | |
| Utbytbart batteri | Nej |
| Batterikapacitet | 4383 mAh |
| Snabbladdning | Ja |
| Trådlös laddningsstandard | QI |
| Trådlös laddning | Ja |
Mått | |
| Vikt | 201.0 g |
| Höjd | 160.9 mm |
| Bredd | 77.8 mm |
| Djup | 7.8 mm |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2023-09-12 |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .