21 produkter
LP och vinyl är två olika format för musik på skiva. LP står för "long play" och är ett fullängdsalbum med fler än 8 låtar, medan EP står för "extended play" och har vanligtvis mellan 2-6 låtar. Vinyl är det övergripande namnet för skivor som ersatte de äldre stenkakorna.
En vinylskiva är gjord av polyvinylklorid (PVC), ett starkt och flexibelt material som ger skivan dess hållbara egenskaper. PVC är också känt för sin förmåga att bevara ljudkvaliteten på skivan under lång tid. Det är därför en populär och pålitlig materialval för tillverkning av vinylskivor.
Ja, för att få ljud från en vinylspelare behövs en phono-förstärkare, även kallad RIAA-steg. Detta kan antingen köpas separat eller finnas inbyggt i vinylspelaren eller förstärkaren. Om din förstärkare har en Phono In-ingång på baksidan betyder det att den har en inbyggd phono-förstärkare och högtalare behövs inte.
Annons