Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater
.jpg)
Casio presenterar här en klocka som har ett armband i silver gjort av rostfritt stål. Urverket i klockan drivs av batterier, som är lätta att byta ut. Du behöver inte oroa dig om d
Prova flexibla betalningar med
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Casio Timepieces (A158WEA-9EF) är 390 kr, vilket är det billigaste priset just nu bland 7 jämförda butiker.
Unisexklocka från innovativa Casio som är batteridriven. Ifall att klockan skulle stanna så är det bara att byta batterier. Klockan har dessutom en kronografisk funktion, vilket betyder att den fungerar som ett stoppur. Det silverfärgade armbandet är gjort av rostfritt stål och är 18 mm brett. Klockans digitala visare osar lite lätt 90-tal och ger en skön teknisk look.
Anvisningen för vattenskydd på klockor är ofta väldigt missvisande om man inte är påläst. Meteranvisningen betyder nämligen inte att du kan dyka ner till si och så många meter. Just den här klockan är vattenskyddad till 3 ATM (30m). Det innebär att den kommer klara av lite vattenstänk och lätt regn men inte mer än så.
Denna Timepieces (A158WEA-9EF) har en boett i rostfritt stål, så om du letar efter något som kommer hålla länge är du rätt ute. Rostfritt stål är ett material som består av en blandning innehållande järn, kol och minst 10,5% krom. Den blandingen gör att materialet blir väldigt resitent mot korrosion, rost och andra kemikalier. Med andra ord innebär det att boetten kommer klara av fukt och väta väldigt bra utan att ta ytlig skada.
Vill du slippa kalibrera och ställa om din klocka var och varannan dag bör du välja en batteridriven modell som den här Timepieces (A158WEA-9EF). Det batteridrivna urverket är relativt underhållsfritt och kommer fortsätta gå ända tills batteriet tar slut. En annan bra egenskap hos batteridrivna urverk är att de håller tiden extremt väl, till skillnad från mekaniska urverk som ofta hoppar fram eller tappar några sekunder om dagen.
För att sammanfatta så finns det många bra egenskaper hos Timepieces (A158WEA-9EF). Om du prisjämför det här armbandsuret på PriceRunner ser du att det lägsta priset för närvarande är 390.00 kr. Det är också en av de allra mest populära modellerna. Den har ett högt snittbetyg på 4.83 av 5 och alla dess unika karaktärsdrag gör den till ett bra köp.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Casio Timepieces (A158WEA-9EF) |
| Märke | Casio |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Plast |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Rostfritt stål |
Mått | |
| Diameter | 34.0 mm |
| Tjocklek | 9.0 mm |
| Armbandsbredd | 18.0 mm |
| Vikt | 50.0 g |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2018-10-16 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Viklås |
| Målgrupp | Dam, Herr |
| Typ av visare | Digital |
| Färg urtavla | Guld |
| Vattenskydd | 3 ATM (30m) |
| Armbandsfärg | Silver |
| Boettfärg | Silver |
| Funktioner | Stoppur, Kronograf, Alarm |
| Tidsformat | 12 timmar, 24 timmar |
| Drift | Batteri |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .