Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater
.jpg)
Det här är en Citizen-klocka som riktar sig främst till kvinnor. Så kallad Eco-Drive innebär att klockan drivs av solceller.
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Citizen Eco-Drive (ES4030-84E) är 4 199 kr, vilket är det billigaste priset just nu bland 3 jämförda butiker.
Nuförtiden är ett armbandsur mer än bara ett armbandsur. Vissa använder dem som en modeaccessoar, vissa använder dem när de tränar. Det är inte svårt att tro att de flesta skulle hitta ett bra användningsområde för ett armbandsur, och du kan säkert hitta ett som du gillar.
Eco-Drive är i princip en slags solcellsdrift. Klockan kan lagra energi från solljus på ett batteri, vilket i sin tur driver klockan. Detta innebär att du aldrig behöver tänka på att batteriet behöver bytas eller liknande.
Anvisningen för vattenskydd på klockor är ofta väldigt missvisande om man inte är påläst. Meteranvisningen betyder nämligen inte att du kan dyka ner till si och så många meter. Just den här klockan är vattenskyddad till 10 ATM (100m), så du behöver inte sky vatten till vilket pris som helst.
Denna Citizen Eco-Drive (ES4030-84E) har ett armband i rostfritt stål, så om du letar efter något som kommer hålla länge är du rätt ute. Rostfritt stål är ett mycket tacksamt material att ha och göra med, då det har egenskapen att kunna hantera fukt och väta utan att korrodera eller få ytliga skador.
Om du prisjämför den här klockan på PriceRunner så ser du att den för tillfället har ett lägsta pris på 4199.00 kr. Om vi jämför priset för den här klockan mot resten av kategorin så ligger det under genomsittet, vilket gör Citizen Eco-Drive (ES4030-84E) till ett bra köp.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Citizen Eco-Drive (ES4030-84E) |
| Märke | Citizen |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Safir |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Rostfritt stål |
Mått | |
| Diameter | 27.0 mm |
| Tjocklek | 8.0 mm |
| Armbandsbredd | 14.0 mm |
| Vikt | 122.0 g |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2018-05-29 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Viklås |
| Målgrupp | Dam |
| Typ av visare | Analog |
| Färg urtavla | Svart |
| Vattenskydd | 10 ATM (100m) |
| Indextyp | Index (utan siffror) |
| Armbandsfärg | Silver |
| Boettfärg | Silver |
| Funktioner | Radiokontrollerad, Solcell |
| Tidsformat | 12 timmar |
| Drift | Eco-Drive |
| Gångreserv | 4320.0 tim |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .