Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater
.jpg)
En snygg klocka från Citizen som är en herrmodell. Du kan bada med den, dock inte dyka alltför djupt.
Prova flexibla betalningar med
Annons
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Citizen (NJ0150-81X) är 2 901 kr, vilket är det billigaste priset just nu bland 12 jämförda butiker.
Det är aldrig fel att ha ett riktigt bra armbandsur. De fungerar precis lika bra till vardags som till fest, och beroende på vilken modell du väljer så kan den även vara ett användbart verktyg för dig när du ska motionera. Vissa märken profilerar sig på att bygga hållbara klockor som ska hålla i flera generationer, så den kanske till och med kan gå i arv till dina barn.
Det jobbiga med vissa klockor är att man måste dra upp dom för hand var och varannan dag. Med Citizen (NJ0150-81X) så slipper du det, då den har ett automatiskt urverk. Med automatisk så syftar man på att urverkets fjäder vrider upp sig själv med hjälp av rörelseenergin som skapas av handledens rörelser.
Vattenskydd på klockor kan vara lurigt och missvisande. Klockors vattenskydd anges i meter och ATM, som står för atmosfärer. Dessa tal har inget att göra med hur djupt klockan klarar av att dyka med. Den här klockan har märkningen 5 ATM (50m).
Analoga visare har varit standard på klockor i över tvåhundra år och är precis lika relevant och fungerande än idag. Förutom att det ger en tidlös och stilfull look kan det vara väldigt praktiskt, om du skulle gå vilse kan man faktiskt navigera med hjälp av visarnas position i förhållande till solen. Det går också snabbare att få en uppfattning av tiden med analoga visare, jämfört med digitala visare där du blir presenterad en siffra som hjärnan sedan måste sätta i kontext.
Om du prisjämför den här klockan på PriceRunner ser du att det lägsta priset just nu ligger på 2901.19 kr. Det är också en av de mest populära och eftersökta produkterna för tillfället. Om vi jämför priset för den här modellen mot resten av kategorin så ligger det under genomsittet, vilket gör Citizen (NJ0150-81X) till ett bra köp.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Citizen (NJ0150-81X) |
| Märke | Citizen |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Safir |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Rostfritt stål |
Mått | |
| Diameter | 40.0 mm |
| Tjocklek | 11.7 mm |
| Armbandsbredd | 21.0 mm |
| Vikt | 138.0 g |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2023-03-28 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Viklås |
| Målgrupp | Herr |
| Typ av visare | Analog |
| Färg urtavla | Grön |
| Vattenskydd | 5 ATM (50m) |
| Indextyp | Index (utan siffror) |
| Armbandsfärg | Silver |
| Boettfärg | Silver |
| Funktioner | Självlysande, Datumvisare |
| Tidsformat | 12 timmar |
| Drift | Automatisk |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .