Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater
.jpg)
Seiko presenterar här en klocka som i första hand är designad för män. Det är en självuppdragande mekanisk klocka. Du kan bada med den, dock inte dyka eller snorkla.
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Seiko Presage (SSA347J1) är 6 498 kr, vilket är det billigaste priset just nu bland 3 jämförda butiker.
En klocka för herrar från traditionsfyllda Seiko som drivs automatiskt via rörelser. Du behöver alltså aldrig oroa dig över att några batterier tar slut. För dig som föredrar en mer traditionell klocka kan den här passa bra då den har gamla hederliga analoga visare. Armbandet på klockan är gjort av rostfritt stål. Vad det gäller vattenskydd så kommer den här klockan tåla en dusch eller ett snabbt dopp, men inte mer än så.
Anvisningen för vattenskydd på klockor är ofta väldigt missvisande om man inte är påläst. Meteranvisningen betyder nämligen inte att du kan dyka ner till si och så många meter. Just den här klockan är vattenskyddad till 5 ATM (50m). Det innebär att den kommer klara av enstaka korta tillfällen i vatten som en dusch eller ett snabbt dopp.
Letar du efter något tidlöst och stilfullt är analoga visare det givna valet. Analoga visare som vi är vana att se dom har varit standard i över tvåhundra år så det vore ju dumt att ändra på ett vinnande koncept. Utöver att visa tiden går dom praktiskt nog att använda som kompass, om timvisaren riktas mot solen pekar punkten mitt mellan timvisare och tolvslaget mot söder.
Det jobbiga med vissa klockor är att man måste dra upp dom för hand var och varannan dag. Med Presage (SSA347J1) så slipper du det, då den har ett automatiskt urverk. Med automatisk så syftar man på att urverkets fjäder vrider upp sig själv med hjälp av rörelseenergin som skapas av handledens rörelser.
Ovan nämnda egenskaper är bara några av fördelarna med Presage (SSA347J1). Det här är ett topprankat armbansur sett till popularitet på PriceRunner för tillfället och har för närvarande ett lägsta pris på 6498.00 kr. Om man jämför klockans pris med resten av kategorin så är den något dyrare än de flesta andra, men med tanke på egenskaperna får du en premiumprodukt.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Seiko Presage (SSA347J1) |
| Märke | Seiko |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Mineral |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Rostfritt stål |
Mått | |
| Diameter | 41.0 mm |
| Tjocklek | 14.0 mm |
| Armbandsbredd | 20.0 mm |
| Vikt | 408.0 g |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2021-10-20 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Viklås |
| Målgrupp | Herr |
| Serie | Seiko Presage |
| Typ av visare | Analog |
| Färg urtavla | Blå |
| Vattenskydd | 5 ATM (50m) |
| Indextyp | Index (utan siffror) |
| Armbandsfärg | Silver |
| Boettfärg | Silver |
| Funktioner | Månfas |
| Tidsformat | 12 timmar |
| Drift | Automatisk |
| Gångreserv | 41.0 tim |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .