Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater
.jpg)
En snygg klocka från Seiko som har en urtavla i beige färg. Klockan visar dig bland annat dagens datum. Om du gillar klassisk design så är det passande att den har analoga visare.
Prova flexibla betalningar med
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Att låna kostar pengar!
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Seiko Aviator (SSB383P1) är 1 995 kr, vilket är det billigaste priset just nu hos 1 butik.
En herrklocka från traditionsfyllda Seiko som är batteridriven och lätt att underhålla. Skulle klockan sluta ticka så är det bara att byta batteri. Klockan är dessutom utrustad med en kronograf, vilket innebär att den har en stoppursfunktion. Det svarta armbandet är gjort av läder. Proper urtavla och boett som knyts ihop med de snygga visarna.
En tumregel när det kommer till storlek på klockor är att de helst inte ska gå utanför handleden, därför kan det vara bra att mäta sin egen handled innan man bestämmer sig. Just den här modellen har en urtavla med diameter på 42 mm, vilket får räknas som en medelstor klocka.
Batteridrivna klockor är enkla i drift och kräver inte lika mycket underhåll som mekaniska klockor kan göra. Skulle klockan stanna så är det förmodligen bara att byta ut batteriet. Dessutom så håller de ofta tiden bättre än mekaniska klockor.
Den här modellen har ett vattenskydd på 10 ATM (100m). Viktigt att påpeka är dock att det inte är lika med antal meters djup under vattnet. 10 ATM (100m) räcker dock gott för att kunna bada med klockan, men inte för att dyka speciellt djupt.
Som du förstår så är Aviator (SSB383P1) ett armbandsur med många bra attribut. Det här är ett topprankat armbansur sett till popularitet på PriceRunner just nu och har för närvarande ett lägsta pris på 1995.47 kr. Om vi jämför priset för den här klockan mot resten av kategorin så ligger det under genomsittet, vilket gör Aviator (SSB383P1) till ett bra köp.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Seiko Aviator (SSB383P1) |
| Märke | Seiko |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Mineral |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Läder |
Mått | |
| Diameter | 42.0 mm |
| Tjocklek | 12.0 mm |
| Armbandsbredd | 22.0 mm |
| Vikt | 150.0 g |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2021-07-23 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Spänne |
| Målgrupp | Herr |
| Typ av visare | Analog |
| Färg urtavla | Beige |
| Vattenskydd | 10 ATM (100m) |
| Indextyp | Index (utan siffror) |
| Armbandsfärg | Svart |
| Boettfärg | Silver |
| Funktioner | Självlysande, Datumvisare, Tachymeter, Kronograf |
| Tidsformat | 12 timmar |
| Drift | Batteri |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .