Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater

Det här är en SSD-enhet med lagringskapacitet på 8 TB. M.2 är formfaktorn på SSD:n.
Prova flexibla betalningar med
Annons
*Betala i 6 delbetalningar med Klarna: Representativt exempel: ett köp på 10 000 SEK över en 6 månaders delbetalningskredit med en tillämplig ränta på 21,9 % har en effektiv ränta på 21,9 %. Den totala kreditkostnaden uppgår till 10 578,53 SEK. Det är 6 betalningar totalt; 5 om 1 765,07 SEK vardera och den sista betalningen är 1 753,18 SEK. En initial delbetalning kan krävas. Tjänsten är endast tillgänglig för boende i Sverige som är över 18 år. Godkännande från Klarna krävs. Minsta köpbelopp är 250 SEK och högsta köpbelopp är 150 000 SEK. Kreditgivare: Klarna Bank AB (publ), Sveavägen 46, 111 34 Stockholm, Org.nr: 556737-0431. Se villkor och andra regler.
Om du inte kan betala tillbaka skulden i tid riskerar du en betalningsanmärkning. Det kan leda till svårigheter att få hyra bostad, teckna abonnemang och få nya lån. För stöd, vänd dig till budget- och skuldrådgivningen i din kommun. Kontaktuppgifter finns på konsumentverket.se.
Lägsta pris på Sabrent Rocket 4 Plus SB-RKT4P-8TB 8TB är 18 016 kr, vilket är det billigaste priset just nu hos 1 butik.
Om du behöver utöka din interna lagring kan det vara en god idé att införskaffa dig en ny intern SSD. Produktens läs- och skrivhastighet ligger på 7000 MB respektive 6000 MB, vilket är ett mått på hur snabbt det går att läsa och skriva filerna på disken. Hårddisken rymmer 8 TB och då kan du utan problem lagra en hel del film och fotografier.
SSD är en förkortning för Solid State Drive och har samma konstruktion som ett USB-minne med flera minnesmoduler. Byt ut din gamla hårddisk eller expandera lagringen med denna SSD-enhet från Sabrent. Du kan lagra material på upp till 8 TB och läs- och skrivhastighet ligger på 7000 MB respektive 6000 MB.
Sammantaget är Sabrent Rocket 4 PLUS SB-RKT4P-8TB 8TB en SSD med bra egenskaper. I kategorin hårddiskar är det här i dagsläget en topprankad modell på PriceRunner och för tillfället är det lägsta priset 18015.68 kr. Om man jämför modellens pris med resten av kategorin så är den dyrare än de flesta andra men med tanke på egenskaperna får du en premiumprodukt.
Jämför:
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Sabrent Rocket 4 Plus SB-RKT4P-8TB 8TB |
| Märke | Sabrent |
Trådlöst | |
| Wi-Fi | Nej |
Interna Anslutningar | |
| M.2 formfaktor | 2280 |
Mått | |
| Vikt | 5.7 g |
| Bredd | 21.8 mm |
| Höjd | 2.8 mm |
| Djup | 80.0 mm |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2022-11-03 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Storlek | 8000 GB |
| Flashminne | TLC |
| Slumpvis läsning 4KB (max) | 700000 IOPS |
| Slumpvis skrivning 4KB (max) | 1000000 IOPS |
| MTBF (medeltid mellan fel) | 1600000 tim |
| Typ | SSD |
| Läshastighet | 7100 MB/s |
| Gränssnitt | PCIe Gen4 x4 NVMe |
| Placering | Intern |
| Skrivhastighet | 6000 MB/s |
| TBW (terabytes written) | 5600 TB |
| Formfaktor | M.2 |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .