Bakmaskiner
Blenders
Brödrostar
Elvispar
Fritöser & Airfryers
Gasbrännare
Glassmaskiner
Grönsakssvarvar & Minihackare
Ismaskiner
Juicepressar
Kaffekvarnar
Kaffemaskiner
Kolsyremaskiner
Köksassistenter & Matberedare
Köksvågar
Köttkvarnar
Matkokare
Mattorkare
Pastamaskiner
Popcornmaskiner
Skärmaskiner
Smörgåsgrillar
Stavmixers
Vakuumförpackare
Vattenkokare
Våffeljärn
Övriga köksapparater

Det här är en klocka från Casio som i första hand är ett herrur. Det är bara att byta batterier när klockan stannar.
Lägsta pris på Casio MTPS110-1AV är 3 487 kr, vilket är det billigaste priset just nu hos 1 butik.
Ett armbandsur kan tyckas vara någonting som man inte nödvändigtvis behöver ha. Men det kan faktiskt vara en väldigt trevlig accessoar, och de finns i så många olika färger och material att det säkerligen finns en som passar just dig.
Vill du slippa kalibrera och ställa om din klocka var och varannan dag bör du välja en batteridriven modell som den här MTPS110-1AV. Det batteridrivna urverket är relativt underhållsfritt och kommer fortsätta gå ända tills batteriet tar slut. En annan bra egenskap hos batteridrivna urverk är att de håller tiden extremt väl, till skillnad från mekaniska urverk som ofta hoppar fram eller tappar några sekunder om dagen.
Vad gäller vattenskyddet på just den här klockan så har den märkningen 10 ATM (100m). Vattenskydd är en lurig och missvisande historia då meteranvisningen faktiskt inte har någon direkt koppling till hur många meters djup klockan klarar. Du bör så klart alltid vara försiktig med vilka mängder vatten du utsätter din klocka för.
En sak att tänka på innan man lägger sina hårt förvärvade slantar på en ny klocka är vilken storlek den egentligen bör vara. Man brukar säga att en klocka inte ska gå utanför handleden, därför kan det vara bra att mäta sin egen handled innan man bestämmer sig. Just den här modellen har en urtavla med diameter på 51 mm, vilket får räknas som en något större klocka.
Det här är en topprankad klocka sett till popularitet på PriceRunner för tillfället och har för närvarande ett lägsta pris på 3487.00 kr. Priset ligger under genomsnittet för kategorin, vilket gör den här modellen till ett bra köp.
Produkt | |
|---|---|
| Modellnamn | Casio MTPS110-1AV |
| Märke | Casio |
| Typ | Armbandsur |
Material | |
| Glas | Mineral |
| Boettmaterial | Rostfritt stål |
| Armbandsmaterial | Resin |
Mått | |
| Diameter | 40.0 mm |
| Tjocklek | 11.0 mm |
| Armbandsbredd | 22.0 mm |
| Vikt | 86.0 g |
Övrigt | |
| Listad hos PriceRunner | 2022-06-14 |
Specifikationer | |
|---|---|
| Stängning | Viklås, Spänne |
| Målgrupp | Herr |
| Typ av visare | Analog |
| Färg urtavla | Svart |
| Vattenskydd | 10 ATM (100m) |
| Indextyp | Index (utan siffror) |
| Armbandsfärg | Svart |
| Boettfärg | Silver, Svart |
| Funktioner | Självlysande, Datumvisare |
| Tidsformat | 12 timmar, 24 timmar |
| Drift | Batteri |
Informationen ovan kommer från olika externa källor och är endast tänkt som vägledning. Har du hittat något med den här produkten som ser tokigt ut? Eller har du förbättringsförslag? Skicka eller .