Våra experter har testat Philips Fidelio Soundsphere DS9800W

Philips Fidelio Soundsphere DS9800W

Ipod-dockan Philips Fidelio DS9000 har länge varit en av mina absoluta favoriter i segmentet, så gissa om jag har höga förväntningar när jag packar upp Philips äggformade ljudsfärer DS9800W.

Airplayhögtalare med det lilla extra

Med en vikt på sex kilo vardera är det svårt att inte imponeras av Philips exklusiva högtalarsystem Fidelio Soundsphere DS9800W. För 6 500 kronor vill man ha någonting alldeles extra och det får man. Högtalarna är nämligen tilldragande på ett sätt som nästan känns generande.

De äggformade högtalarna har ett väldigt speciellt utseende med kromade armaturer som tittar upp som uppretade huggormar, redo att spotta kristallklar diskant i mitt ansikte. Utseendemässigt finns det verkligen ingenting att klaga på, till och med den löjligt tjocka högtalarkabeln som förbinder de två enheterna osar självsäkerhet.

Så, vad är det vi har att göra med?

I och med att den vänstra högtalaren har en inbyggd förstärkare kan man ansluta i stort sett vilken ljudkälla som helst och få ett förstklassigt ljud utan krångel. Den stora grejen är naturligtvis Apples trådlösa gränssnitt Airplay som strömmar musik från allehanda i-produkter, men för bakåtsträvaren finns det en helt vanlig aux-ingång att glädja sig åt.

Fantastiska ljudegenskaper under rätt förhållanden

Viktigast är naturligtvis ljudet och Philips Soundsphere låter fantastiskt när förhållandena är de rätta, det vill säga när högtalarna är placerade i öronhöjd i ett mindre rum. När det kommer till att hålla igång festen lyckas de något sämre.

Philips Fidelio Soundsphere DS9800W är en synnerligen angenäm bekantskap. Systemet andas kvalitet, ser riktigt bra ut och låter bra. Om det låter tillräckligt bra för att motivera det höga priset kan däremot diskuteras.

Henrik Blomgren - Testet publicerat 13. oktober 2011
infose@pricerunner.com

Specifikation

Uteffekt: 2 x 50 watt RMS
Vikt: 12 kg
Ingångar: 3,5 millimeter